Známé developerské pravidlo říká, že tři nejdůležitější věci jsou lokalita, lokalita a lokalita. Platí to stále, nebo se preference zákazníků změnily?

Toto „zlaté“ pravidlo je stále platné, i když v posledních několika letech se v Praze, která představuje náš primární cíl, přestala rozlišovat specifika jednotlivých částí. Samozřejmě stále můžeme s klidem hovořit o tom, že Praha 1, Praha 2 a Praha 6 patří mezi top místa k bydlení. Tam vždy bude o bydlení velký zájem a s tím souvisí i logicky vyšší cenové nastavení. Ale zbytek Prahy přestal být segmentován a dnes je cena za m2 bytu stejně vysoká u bytu v Hloubětíně, Kobylisích nebo v Modřanech. Myslím, že to není zdravý jev a Praha by měla být dále rozdělována. V minulosti totiž docházelo k tomu, že i méně atraktivní oblasti byly prodávány za vysokou cenu. My jsme na tento trend nenajeli a projekty z našeho portfolia se nacházejí v kontextu dané městské části v nejlepších lokalitách.
 

Podle čeho a jakým způsobem vybíráte místa pro nové projekty Neocity?

Musí nás především oslovit dostupností a tím, co bude schopné nabídnout do budoucna. Není jednoduché takové místo najít, ale troufnu si tvrdit, že nám se to dlouhodobě daří. V portfoliu díky tomu máme projekty, které jsou pro danou lokalitu výjimečné.
 

Co rozhoduje o podobě bydlení, které na daném místě vybudujete?

Vycházíme z územního plánu a normativ, která jsou pro oblast určující. V rámci povolovacích procesů se snažíme najít rovnováhu mezi ekonomikou projektu a respektem k místu. Otevřeně mluvíme se sousedy i městskou částí. Nechceme jít „proti zdi“ a vždy se snažíme co nejlépe informovat o našich záměrech. Bohužel se ještě nenašel způsob, jak některé procesy dělat bez hluku nebo prachu, ale i tak si dovolím tvrdit, že je náš přístup k lokalitě a jejím obyvatelům nadstandardní.

 
Tvrdíte, že stavíte byty, v nichž byste sami bydleli. Skutečně ve svých bytech bydlíte?

Ano, bydlíme. Několik zaměstnanců Neocity možnost nákupu bytu „Made by Neocity“ využilo a s bydlením v našich/jejich projektech je velmi spokojeno.

 
Proč by lidé měli dát přednost projektům Neocity před projekty konkurence?

Dbáme na vysokou kulturu obchodu. To může znít jako klišé. My si však opravdu potrpíme na komunikaci s klientem a jsme mu k dispozici samozřejmě i po prodeji bytu. Kdykoliv, když potřebuje s něčím ohledně bydlení poradit. Plánování výstavby bytů patří alespoň v podmínkách České republiky k extrémně složitým procesům, které bohužel nejsou konzistentní. V tomto smyslu je závazek „dělat to dobře“ komplikovaný, a i nám se někdy stane, že musíme klientům oznámit nepředvídatelné změny. Na druhou stranu jsou v Neocity vždy dveře otevřené a vše řešíme na osobní úrovni. To pak vede k velmi vysoké spokojenosti klientů.

 
Aktuálně stavíte SBH Living ve Štěrboholech. V čem vidíte hlavní benefity projektu?

Nachází se v srdci starých Štěrbohol, kde panuje naprostý klid. V projektu je šedesát devět bytů ve dvou budovách se čtyřmi patry. Velikost bytů je nadstandardní a zcela jistě nejde o čistokrevné investiční záležitosti. Nemovitosti si tak kupuje někdo, kdo tu chce bydlet a nemít z ní jen pasivní příjem. Jde nám o vytvoření dlouhodobých sousedských vztahů a zájmu o to, aby byl dům a jeho okolí udržován.
 

Stále častěji nabízíte bydlení s důrazem na architektonickou výjimečnost. Ať už například lofty a ostré úhly V Zahradách nebo skleněné zdi v SBH Living. Je toto cesta, kterou chcete jít i do budoucna?

Samozřejmě, asi každý developer chce docílit toho, aby v dané lokalitě zůstal jeho otisk. Vždy se pak snažíme, aby byla architektura nejen funkční, ale i nápaditá. Skloubit tyto aspekty dá celkem práci – původní koncept architektury, počet bytů, jejich velikost… to vše si žádá tisíce hodin plánování. S přihlédnutím k tomu, že doba zahrnující povolovací proces až kolaudaci může v Praze trvat i deset let, musíte být tak trochu vizionářem, protože projektujete bydleni, které předáváte klientům až za velmi dlouhou dobu.
 

Na co dalšího od Neocity se mohou lidé těšit? Prý chystáte svůj dosud největší projekt.

V současné době plánujeme projekt většího rozsahu ve Vinoři. Ten vrátí život dlouhodobě zanedbanému pozemku, kde byla v minulosti rozsáhlá zemědělská usedlost. Na ploše téměř 30 000 m2 vyroste sto třicet bytů, které budou umístěny v několika třípodlažních budovách. Kromě toho tam bude i rozsáhlá parkovací hala s kapacitou dvě stě padesát míst, což nám umožnilo realizovat projekt tak, aby byl v areálu minimalizován pohyb aut.
 

Brzy se můžete těšit na další informace (nejen) o projektu ve Vinoři!